در ادامه آموزش کسب درآمد از تلگرام امروز تصمیم داریم اصول محتوا نویسی در کانال تلگرام برای کسب درآمد را خدمت شما معرفی کنیم.


برای مشاهده دیگر بخش های این موضوع به پیکیج کسب درآمد از تلگرام ترفندها مراجعه نمایید.


شاید بتوان این مرحله را مهم ترین بخش پکیج دانست زیرا که بیشترین میزان موفقیت کانال شما به همین اصول محتوا نویسی بستگی دارد. یعنی بعد از اینکه در مرحله ی نخست و هنگام انتخاب موضوع کانال خود تصمیم گرفتید که چه نوع محتوایی را در آن منتشر کنید، این سوال پیش می آید که محتوا را چگونه و در چه چهارچوبی بنویسید.

علاوه بر رعایت اصول نگارش باید مطالب خود را به گونه ای در تلگرام نوشته و منتشر کنید که به بهترین و جذاب ترین شکل ممکن در نزد کاربران جلوه کند. ابتدا بگذارید به شرح نکاتی پیرامون محتوایی که قرار است منتشر کنید بپردازیم:

 • با توجه به موضوع کانال خود همیشه از جدیدترین و جذاب ترین مطالب ممکن استفاده کنید.
 • بسیاری می گویند که از انجام هر کاری برای جذب کاربر دریغ نکنید و حتی خودتان نسبت به درست کردن شایعه بپردازید اما ما پیشنهاد می کنیم که اتفاقاً از این کار بپرهیزید و مخاطبان خود را کم هوش فرض نکنید. اگر چنین حسی به کاربر انتقال داده شود حتماً لحظه ای نیز برای خروج از کانال شما دریغ نخواهد کرد. به عنوان مثال حتماً تبلیغات زیادی را در تلگرام دیده اید که دارای متنی به شدت مضحک هستند.
 • اگر با زبان انگلیسی آشنا هستید، به وبسایت های خارجی مرتبط با موضوع کانال خود سر زده و از مطالب آنها استفاده کنید. این کار باعث می شود تا کانال شما همیشه بروز باقی بماند و جدیدترین مطالب که هنوز در وبسایت ها یا کانال های فارسی منتشر نشده را در اختیار کاربران قرار دهد.
 • متن پست های خود را به زبان عامیانه بنویسید مگر اینکه واقعاً با موضوع کانال شما در تضاد باشد. یعنی از زبان گفتاری دقیقاً برخلاف زبان همین مطلب که در حال خواندنش هستید استفاده کنید. در حال تایپ متون، تصور کنید که در حال گفتن آن برای دوستتان هستید.
 • از نوشتن متون طولانی بپرهیزید. کاربری که در حال مشاهده ی کانال تلگرامی است وقت یا حوصله ی خواندن مطالب طولانی را ندارد وگرنه کتاب ها و روزنامه ها قرن ها پیش اختراع شده اند.
 • اگر مطالب تان جدید و داغ باشد که درنگ جایز نیست در غیر اینصورت بهتر است آنها را در طول روز و در ساعت های مختلف منتشر کنید تا کانال شما همواره آپدیت بماند.
 • پست های کانال ها یا افراد دیگر را به صورت مستقیم به داخل کانال فوروارد نکنید مگر اینکه به دلیل خاصی قصد داشته باشید تا نام ارسال کننده اصلی قابل مشاهده باشد.
 • بهتر است یک لوگو برای کانال خود درنظر گرفته و آن را بر روی تمام عکس هایی که در کانال پست می کنید واترمارک نمایید. یعنی نام و آدرس کانال شما بر روی تمام تصاویر قرار داده شده باشد تا نام کانال بیشتر در ذهن مخاطبان نقش بسته و همچنین سایر کانال ها نیز قادر به کپی کردن مطالب شما نباشند.
 • از ارسال فایل ها یا ویدیوهای سنگین در کانال هایی با موضوع عمومی و سرگرمی بپرهیزید. درباره ی ویدیوها می توانید حجم آنها را با استفاده از ویرایشگر خود تلگرام کاهش دهید یا به برش قسمتی از ویدیو بپردازید.

و اما اگر تمام موارد بالا را رعایت کرده اما محتوای خود را در یک چهارچوب اصولی قرار ندهید هیچ ارزشی نخواهد داشت. بدین منظور اول از هر چیز باید بدین توجه داشته باشید که بهتر است از مطالبی همراه با تصویر استفاده کنید. اینگونه مطالب بیشتر به چشم مخاطب می آیند و بهتر است بعد از هر چند پست عادی حتماً از یک مطلب حاوی تصویر استفاده کنید. یعنی قرار هم نیست تمام پست های شما دارای عکس باشد مگراینکه به عنوان مثال موضوع کانال شما موسیقی یا فرهنگی باشد.

در پست هایی که حاوی عکس هستند حتماً توجه داشته باشید که عکس و متن را به صورت جداگانه ارسال نکنید. اگر متن شما طولانی بوده و بیش از 200 کلمه باشد بحثش جدا خواهد بود و در آنصورت هم باید متن را در پاسخ (Reply) به تصویر منتشر شده ارسال کنید تا ظاهری بهتر داشته باشد. برای درج یک متن به زیر عکس یا به اصطلاح نوشتن کپشن (Caption) می توانید گام های زیر را انجام دهید:

1- ابتدا مثل همیشه تصویر موردنظر خود را از گالری در داخل تلگرام باز کرده و سپس بر روی گزینه ی Add a caption … در پایین صفحه ضربه بزنید. در نسخه های قدیمی تلگرام، این کار با ضربه زدن روی دکمه ی T در بالای صفحه صورت می گیرد.

 

 

2- سپس به تایپ متن موردنظر خود بپردازید. همچنین می توانید در همان لحظه نسبت به درج اموجی نیز اقدام کنید. بعد از اتمام تایپ متن توجه داشته باشید که از دکمه ی بازگشت گوشی استفاده نکرده و برای ذخیره بر روی دکمه ی تیک در کنار فیلد متنی ضربه بزنید.

 

 

3- اکنون برای ارسال تصویر بر روی دکمه ی شکل موشک در پایین سمت راست صفحه ضربه بزنید.

 

نوشتن محتوا در تلگرام

 

4- مشاهده می کنید که متن نوشته شده در زیر همان عکس و به صورت کپشن نوشته خواهد شد در نتیجه از ظاهری بسیار جذاب تر برخوردار است.

 

 

و اما تمام پست های کانال شما و حتی همین موارد عکس دار باید در یک چهارچوب تعیین شده نوشته شوند. یعنی یک نوع قالب کلی را درنظر گرفته و برای همیشه از آن استفاده کنید. این قالب کلی می تواند بر اساس موضوع کانال و سلیقه ی شما متفاوت باشد اما دو نکته بسیار مهم وجود دارد که باید رعایت کنید. اولی همان مورد بالا یعنی درج متن و عکس در کنار هم و دیگری قرار دادن امضای کانال در پایین تمام پست ها است.

باید هم اکنون یک امضا را برای کانال خود در نظر گرفته و از آن در انتهای تمام پست های خود استفاده کنید. بدون شک این مورد را در اکثر کانال های تلگرامی مشاهده کرده اید و به خوبی با منظور ما آشنا هستید. هر کانالی در آخر هر مطلب خود به درج آیدی کانال و همچنین سایر موارد مثل عنوان، شرح مختصر، آدرس وبسایت، آیدی ارتباط با ادمین و… می پردازد.

برخی از این امضاها که رایج هستند را در تصاویر زیر مشاهده می کنید :

1- نام و توضیح مختصر کانال (حتی کمتر از آنچه در تصویر زیر است) و سپس لینک داخلی کانال که هر شخصی با ضربه زدن روی آن صفحه ی کانال را مشاهده خواهید کرد. برای نوشتن لینک داخلی کانال ابتدا یک علامت @ گذاشته و سپس آیدی کانال خود را وارد کنید.  

 

 

2- نام فارسی کانال، سپس یک علامت جداکننده مثل | یا
    سپس هم لینک کامل کانال (http://t.me/YourChanneIID) البته از اینگونه لینک ها جز در موارد خاص استفاده نکنید زیراکه تلگرام پیش نمایشی از آن را ظاهر می کند که باعث بزرگ شدن پیام می شود.

 

محتوای کانال تلگرام

 

3- علاوه بر موارد رایج مثل عنوان و آیدی کانال، آدرس وبسایت یا آیدی ادمین را نیز درج کنید.

 

 

4- استفاده از اموجی در کنار عنوان یا شرح کانال

 

 

5- استفاده از لینک مستقیم عضویت در کانال که کاربران در صورت ضربه زدن روی آن مستقیماً به عضویت در کانال در می آیند. از این مورد بیشتر در پیام های تبلیغاتی استفاده خواهد شد. حال چه خودتان قصد گذاشتن آگهی در کانال را داشته باشید و چه تبلیغ کانال خود را در کانال ها یا گروه های مختلف منتشر کنید.

 

 

در هر صورت این شما هستید که بر اساس سلیقه تان یک امضا را انتخاب می کنید ولی در هر صورت این امضا باید شامل یک عنوان یا شرح مختصر و حتماً آیدی کانال (همراه با علامت @) باشد. می توانید کانال های معروف تلگرام را بررسی کنید تا امضای دلخواه خود را پیدا کنید. بعد از انتخاب توجه داشته باشید که از همین امضا در پایین تمام پست های خود استفاده کنید. یعنی ابتدا متن محتوای خود را نوشته و سپس در خط بعد، این امضا را قرار دهید.

یک نکته ی لازم به ذکر دیگر این است که اگر حرف اول یک خط فارسی باشد، متن از سمت راست نوشته و ظاهر می شود و اگر هم انگلیسی باشد از سمت چپ. بنابراین اگر در یک خط از هر دو زبان استفاده کنید، نحوه ی ترازبندی متن بر اساس زبان حرف اول خواهد بود. لازم است که ترازبندی متن های شما نیز به درستی صورت گرفته باشد اما این موردی یادگرفتنی نیست و بر اثر دید خود شما و تجربه به دست خواهد آمد.

باز هم پیشنهاد می کنیم یکبار پست های کانال های معروف را با دقت بررسی کرده و سعی کنید تا چهارچوب نوشتن محتوایشان را پیدا کنید. اصلاً کار دشواری نیست بلکه کافیست اینبار از دید یک نویسنده به مطالب تلگرام نگاه کرده و ببینید که هر علامت، اموجی، نوع امضا، نوع پست گذاری و… چگونه با دقت به کار گرفته شده و یک قالب کلی را تشکیل می دهند که در تمام پست ها از آنها استفاده شده است.

 

منتظر بخش دهم پکیج کسب درآمد از تلگرام در سایت ترفندها باشید….

چه امتیازی می دهید؟
5 / 5.00
[ 1 رای ]

ارسال دیدگاه

انتشار یافته : 0 ، در انتظار بررسی : 788
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند. در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.

افزایش لایک و فالوور

کی عکس تلگراممو دیده؟

رفع ریپورت تلگرام

کسب درآمد از ربات تلگرام

حرفه ای شدن در اینستاگرام