نشانه های دندان درآوردن نوزاد

نشانه های دندان درآوردن نوزاد

یکی از رایج ترین اشتباهات پدر و مادر و (پدربزرگ و مادربزرگ) این است که دندان در آوردن نوزاد را مقصر برای همه چیز، از جمله مشکلات خواب، تب، تحریک پذیری، اسهال و بسیاری از شرایط می دانند اما آنها تا چه حد درست است؟ اول از همه، اجازه دهید ما اصول اولیه آغاز دندان کودک را روشن کنیم.

دندان در آوردن چیست؟
دندان در آوردن کودک یک فرایند رشد طبیعی در نوزاد است که به موجب آن دندانهای شیری شروع به ظهور در لثه می کند این روند عموماً بدون درد است و یا ممکن است درد کمی بر روی لثه باشد به ویژه هنگامی که دندان های آسیا شروع به درآمدن کنند.

چه زمانی نوزاد شروع به دندان در آوردن می کند؟

– دندان در آوردن مرحله ای نیست که تمام نوزدان در یک زمان به آن برسند. تبدیل این خنده لثه ای به یک لبخند با دندانهای درخشان، یک مجوز عبور است که سالها طول می کشد کامل شود. زمانی که نوزاد شما 3 ساله می شود، او ردیف کاملی از دندان ها دارد، که می تواند خودش آنها را مسواک بزند؛ گامی اساسی در راه مراقبت از خود. (هرچند کودک شما مهارت لازم برای انجام یک کار را ندارد بنابراین تا 6 سالگی در این کار به او کمک کنید.)
– رشد دندان از زمانی که جنین در رحم است، شروع می شود. هنگامی که حامله هستید، جوانه های دندان در دهان جنین تشکیل می شود (همچنین دندان های شیری). به ندرت پیش می آید نوزاد با یک یا دو دندان متولد شود یا در چند هفته اول زندگی دندان در آورد. اما اکثریت قریب به اتفاق نوزادان اولین دندان خود را بین 4 ماهگی تا 7 ماهگی در می آورند.
– اگر دندان کودک شما زودتر در بیاید، در سه ماهگی اولین جوانه ها را مشاهده می کنید (معمولا یکی از دندانهای پایین). اگر دندان نوزاد شما دیرتر در بیاید، باید تا یک سالگی یا بیشتر صبر کنید.
– آخرین دندان ها، دندان های آسیاب هستند که در انتهای بالای دهان در بالا و پایین یافت می شود. این دندان ها معمولا در تولد سومین سال نوزاد دیده می شوند. مدت کوتاهی پس از آن، کودک باید یک مجموعه کامل از 20 دندان داشته باشد.

فرآیند دندان درآوردن نوزاد:
رویش دندان نوزادان از 6 ماهگی آغاز می شود و تا 3 سالگی ادامه می یابد. زمانی که کودکتان 3 ساله شد باید 20 دندان شیری داشته باشد. اولین دندان هایی که جوانه می زنند معمولاً دندان های جلو در ردیف پایین هستند و حدود 1 الی 2 ماه پس از آن دندان های جلوی ردیف بالا شروع به رویش می کنند. پس از آن دندان های آسیای کوچک و سپس دندان های آسیای بزرگ رشد می کنند.
اگر نوزادتان دیر تر از زمان ذکر شده دندان در آورد اما رشد استخوانی، پوستی ، و موهایش طبیعی بود جای نگرانی نیست. اما اگر فرزندتان در تولد یک سالگی اش هنوز دندانی نداشت، او را نزد پزشک ببرید.
این دندان ها که معروف به دندان های شیری هستند، نیاز به مراقبت دارند زیرا تا 12 الی 13 سالگی دندان های کودک شما خواهند بود. به همین خاطر بخش مراقبت از دندان های نوزاد را حتماً مطالعه کنید.

علائم و نشانه های دندان درآوردن چیست؟
دندان در آوردن است به طور کلی با ناراحتی لثه و فک همراه است دندان در زیر سطح بافت لثه حرکت می کند این منطقه ممکن است کمی قرمز و متورم به نظر برسد گاهی اوقات یک منطقه پر از مایع شبیه به یک “تاول خون” ممکن است بر روی دندان در حال درآمدن دیده شود برخی از دندان ها ممکن است زمانی که در حال در آمدن هستند حساس تر از دیگران باشند دندان آسیا ممکن است به علت سطح بزرگتر خود سبب ناراحتی بیشتر شود علائمی که با دندان درآوردن رخ می دهد عبارتند از:
– لثه در محل دندان قرمز و متورم است.
– یاوه سرایی کردن بیش از حد معمول در اکثر نوزادان است.
– برخی از نوزادان ممکن است ایرادگیر شوند.
– در برخی نیز ممکن است افزایش خفیفی در درجه حرارت بدن (کمتر از 101 درجه فارنهایت) یا 38.3 درجه سانتیگراد رخ دهد.
– سرازیر شدن آب از دهان.
– بی قراری و یا کاهش خواب به علت ناراحتی لثه.
– امتناع از خوردن مواد غذایی به دلیل درد در منطقه لثه.
– ایراد گیری که می آید و می رود.
– دست به دهان آوردن.
– بثورات خفیف در اطراف دهان به علت سوزش پوست، ثانویه به سرازیر شدن آب بیش از حد.
– مالش گونه یا منطقه گوش به عنوان یک نتیجه از درد راجعه در طول درآمدن دندان آسیا.

چه علائمی با دندان درآوردن ایجاد نمی شود؟
– تب: از آنجا که رویش دندان یک فرایند فیزیولوژیک طبیعی است ارتباط با تب و اختلالات سیستمیک قابل توجیه نیست هر تب بیش از 101 ° F ارتباطی با دندان درآوردن ندارد.
– راش.
– بیقراری مشخص شده.
– اسهال.
– علائم سرماخوردگی.
– آبریزش بینی و سرفه.
– ایراد گیری طولانی مدت.
– دیگر بیماری های جدی مانند تشنج، عفونت گوش، عفونت دستگاه تنفسی و حتی مرگ به اشتباه به رویش دندان نسبت داده شده است.

آیا دندان درآوردن باعث تب در کودکان می شود؟
بسیاری هنوز هم عقیده دارند که یک کودک می تواند در هنگام درآوردن دندان (حتی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی!) تب کند اما نتایج حاصل از پژوهش های پزشکی که به خوبی انجام داده اند نشان داده اند که درجه حرارت بیش از 101 درجه فارنهایت با دندان درآوردن در ارتباط نیست اگر تب در این دوره وجود داشته باشد آن یک تصادف محض است و باید با چیز دیگری ایجاد شود.
با این حال اگر شما دمای بدن کودک درحال درآوردن دندان را با کودکی که در حال دندان درآوردن نیست مقایسه کنید ممکن است درجه حرارت او کمی بالا باشد اما این افزایش به اندازه کافی مهم نیست که تب نامیده شود پس چرا بسیاری از نوزادان هنگام درآوردن دندان کمی تب دارند؟ اغلب دندان ها بین 4 تا 15 ماه و در طول این مدت نمایان می شوند و نوزادان فعال تر و متحرک می شوند آنها یاد می گیرند بخزند و راه بروند آنها اغلب بلافاصله در معرض یک طیف وسیع تری از عفونت قرار می گیرند دست زدن به اشیاء و قرار دادن آنها در دهان خود یک چیز مشترک است که انجام می دهند این است که هنگامی که کودک شما شروع به کاوش در اطراف می کند این کار یک راه عالی برای گرفتن یک ویروس است که ممکن است پس از آن به تب منجر شود.

چگونه درد دندان درآوردن کودک خود را مدیریت کنیم؟
برای کمک به مدیریت دندان درآوردن کودک خود از این چند راه حل در دندان درآوردن استفاده کنید
سعی کنید زمانی که کودک درد دارد برای حمایت در دسترس باشید.
ناراحتی کودک خود را با ارائه چیزی سرد برای جویدن (مانند یک لیف حمام مرطوب و یا پستانک سرد یا حلقه دندان درآوردن) کاهش دهید حلقه دندان درآوردن باید به لباس کودک باشد نه در اطراف گردن او زیرا ممکن گره خورده و باعث خفگی کودک شود.
سعی کنید از اشیاء منجمد که ممکن است سبب یخ زدگی شود استفاده نکنید.
هیچ غذای سختی مانند هویج خام به کودک خود ندهید ممکن است باعث خفگی شود.
سعی نکنید به کودک خود بیسکویت دندان درآوردن بدهید زیرا ممکن است حاوی مقدار زیادی قند باشد.
هنگام دندان درآوردن لثه کودک خود را با انگشت تمیز، ماساژ دهید زیرا به ظهور و خروج دندان از شکاف کمک کند.
استامینوفن یا قرص می تواند به تخفیف درد و ناراحتی مداوم دندان درآوردن کمک کند اما با دکتر خود قبل از ارائه هر گونه درمان مشورت کنید.
ژل بدون نسخه، دندان درآوردن که شامل ضد درد موضعی است می تواند به کاهش درد کمک کند اما باید با احتیاط و تنها با نظر یک دکتر استفاده شوند.
التهاب لثه قبل از فوران کامل از تاج دندان ممکن است سبب درد موقت شود اما معمولاً در عرض چند روز فرو خواهد نشست لازم نیست تا پوشش لثه روی دندان برای کمک به پدیدار شدن دندان حذف شود.

چه هنگامی که باید یک دکتر مراجعه کنید؟
اگر کودک شما تب (بالای 101 ° F در درجه حرارت)، اسهال، استفراغ و سایر مسایل مهمی مانند تشنج دارد باه یک دکتر مراجعه نمایید.

راه حل های دندان در آوردن برای کمک به نوزاد
نمیتوانید کاری انجام دهید تا دندانها ظاهر شوند، اما اگر فکر میکنید روند دندان در آوردن نوزاد را اذیت می کند، می توانید کاری انجام دهید تا فرزندتان آرام شود. در اینجا چند راهکار وجود دارد که می تواند موثر باشد:
به او چیزی بدهید تا بجود. یک حلقه ی دندان یا حوله مرطوب در یخچال و فریزر قرار دهید تا سرد شود. (حلقه دندان را در فریزر نگهداری نکنید، زیرا زمانی که منجمد شود، سخت می شود و به لثه کودک آسیب می رساند.)
غذای سرد تهیه کنید. نوزاد با خوردن غذاهای سرد مانند سیب یا ماست بهتر می شود.
ماساژ لثه های نوزاد. پس از شستن دست ها، لثه های نوزاد را به آرامی با انگشت ماساژ دهید. این فشار یک تعادل خوشایند برای فشار ناشی از در آوردن دندان ها می باشد.
از مسکن استفاده کنید. اگر هیچ کدام از این ها کمک نمی کند، پزشک می تواند استامینوفن کودکان را برای کاهش درد و التهاب توصیه کند.
به استثنای استفاده از آنها با توصیه دکتر فرزندتان، بهتر است از داروهای بدون نسخه مانند ژل و کرم ها برای کودکان زیر 2 سال استفاده نکنید. آکادمی کودکان دندانپزشکی آمریکا، اداره غذا و دارو آمریکا و دیگر متخصصان هشدار می دهند که داروهای موضعی که حاوی بنزوکائین هستند، می تواند باعث ایجاد methemoglobinemia شود؛ این بیماری نادر اما جدی است که در آن مقدار اکسیژن در خون خطرناک است.

نشانه های دندان درآوردن نوزاد

چگونه دندان های کودک را مسواک بزنید:
هنگامی که دندان نوزاد شما در می آید، باید آنها را تمیز نگه دارید. به محض اینکه دندانهایش ظاهر می شوند، آنها را روزی دو بار با استفاده از مسواک کوچک و خمیر دندان بشویید. در خصوص استفاده از خمیر دندان فلوراید از پزشک یا دندانپزشک بپرسید. هنگامی که کودک شما 2 ساله است، مقدار خمیر دندان روی مسواک را به اندازه نخود افزایش دهید.
اگر نوزاد چندین دندان در آورده است و سطح تمام دندان ها با مسواک به دست نمی آید، وقت آن رسیده است تا از نخ دندان استفاده کنید. (سعی کنید از نخ دندان های رنگی مخصوص بچه ها استفاده کنید.)

راه های دیگر برای مراقبت از دندان های کودک:
– در هنگام خواب به کودک بطری شیر ندهید. قند موجود در شیر خشک و شیر مادر در تمام شب روی دندان های نوزاد می بندند و می توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند.
-راه دیگری برای جلوگیری از این وضعیت و کاهش خطر حفره ها این است که به جای استفاده از بطری شیر از فنجان استفاده کنید.
– چکاپ 6 ماهه مراقبت از نوزاد، وقت خوبی است تا از کودک خود بپرسید آیا کودک نیاز به مکمل فلوراید دارد یا خیر. (این قطره های جلوگیری از حفره ضروری است اگر آب در منطقه شما فلوراید نشده باشد) همچنین از دکتر بخواهید دندان های کودک را بررسی کند.
– اولین ملاقات با دندانپزشک باید در اولین سال تولد نوزاد اتفاق بیفتد. اگر دکتر احساس کند کودک در معرض خطر بالایی برای ایجاد حفره است، ممکن است نیاز باشد زودتر به ملاقات دندان پزشک بروید؛ شش ماه پس از اولین جوانه دندان یا اولین تولد نوزاد.
– در حدود 18 ماهگی، فرزند شما ممکن است آماده باشد تا یاد بگیرد که دندان هایش را بشوید. شما باید کمک کنید زیرا او مهارت و تمرکز کافی برای مسواک زدن ندارد.
– لازم نیست در جهت مشخصی از مسواک استفاده کنید. فقط سعی کنید ذرات غذا را خارج کنید. اگر فرزند شما طعم خمیر دندان را دوست ندارد، مارک دیگری را امتحان کنید.
– سعی کنید به کودک شیرینی زیاد ندهید. هنگامی که زیاد شیرینی می خورد (به عنوان مثال در جشن تولد)، پس از خوردن بلافاصله دندان های او را بشوئید.

اگر فرزندم هنوز دندان در نیاورده باشد چه کاری باید انجام دهم؟
اگر هنوز هیچ نشانه از از دندان در آوردن در 18 ماهگی نوزاد مشاهده نکردید، به پزشک یا دندان پزشک مراجعه کنید. (نوزادان نارس ممکن است دیرتر دندان در بیاورند.) همچنین، اگر فرزند شما تمام علائم دندان در آوردن را داشته باشد از جمله: تورم لثه و تراوش آب از دهان – اما درد غیرمعمولی نیز داشته باشد (گریه شدید یک سرنخ بزرگ است)، با دکتر تماس بگیرید. دندانپزشکی نباید یک دردسر برای نوزاد باشد.

چه زمانی دندان کودک می افتد؟

دندان های کودک تا زمانی که دندان های دائمی آماده در آمدن نباشند، سن 6 سالگی، شروع به ریختن نمی کنند.

چه زمانی باید نگران دیر در آمدن دندان بود؟

– اولین سفیدی زیر لثه معمولا هنگامی که کودک بین 4 تا 7 ماه است نمایان می شود اما دیرتر نمایان شدن این سفیدی امری کاملا طبیعی. اگر دندان کودک دیر ظاهر می شود اما رشد استخوان، پوست و مو طبیعی است، احتمالا هیچ مشکلی وجود ندارد. اما اگر کودک به 18 ماه رسیده است و هیچ نشانی از دندان وجود ندارد، با دکتر صحبت کنید- ممکن است شما را به متخصص دندانپزشکی ارجاع دهد.
– پالور هویویتز، متخصص اطفال در والنسیا، کالیفرنیا می گوید: دیر در آمدن دندان نشانه ای از مشکل کلی در رشد کودک نیست. در واقع هر چقدر دندان ها دیرتر در آیند، زمان کمتری برای پوسیدن پیش از افتادن دارند بنابراین کودک مدت بیشتری دندان دائمی دارد.

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
174 بازدید