التهاب معده چیست؟

گاستریت یا ورم معده چیست و با چه علائمی خود را نشان می دهد؟

التهاب معده چیست؟

گاستریت ، یک واژه کلی برای گروهی از مشکلات با یک مورد مشترک است:التهاب پوشش معده. ورم معده یا همان التهاب گاستریت اغلب نتیجه عفونت با باکتریایی است که بیشتر زخم معده را ایجاد می کند.ورم معده

استفاده منظم از مسکن ها و نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند به افزایش گاستریت کمک کند.گاستریت ممکن است به طور ناگهانی (گاستریت حاد) رخ دهد، یا در طول زمان به آرامی ظاهر شود (گاستریت مزمن).

در برخی موارد، گاستریت می تواند منجر به زخم و افزایش خطر سرطان معده شود با این حال، برای بسیاری از مردم، گاستریت جدی نیست و سریعاً با درمان بهبود می یابد.
علایم گاستریت یا همان ورم معده :
درد یا سوزش معده و یا درد (هضم نادرست) در قسمت فوقانی شکم شما که ممکن است با غذا خوردن بدتر و یا بهتر شود.

حالت تهوع
استفراغ
احساس پر بودن در بالای شکم بعد از خوردن
اما گاستریت همیشه موجب علایم و نشانه ها نمی شوند.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

تقریباً همه دچار سو هاضمه و ناراحتی های شکم شده اند. در اغلب موارد سو هاضمه کم است و نیازمند مراقبت پزشکی نیست. اگر علائم و نشانه ها را برای یک هفته یا بیشتر داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

به پزشک خود بگویید که اگر ناراحتی معده تان بعد از مصرف داروهای بدون نسخه، به ویژه آسپرین و یا درد بخور رخ می دهد.

اگر خون را استفراغ می کنید، یا در مدفوعتان خون داشتید یا مدفوعی داشتید که سیاه به نظر می رسد، به پزشک خود مراجعه کنید تا علت را مشخص کنید.
علل ورم معده یا گاستریت:
گاستریت التهاب و ورم معده است ، ضعف یا آسیب از مانع پوششی دیوار معده چهار آن محافظت می کند و باعث می شود که اسید معده شما آسیب ببیند.

تعدادی از بیماری ها و شرایط می توانند خطر ابتلا به گاستریت را افزایش دهد، از جمله بیماری کرون و سارکوئیدوز، وضعیتی که در آن مجموعه ای از سلول های التهابی در بدن رشد می کنند.

عوامل خطر ورم معده یا گاستریت:
عواملی که ریسک گاستریت را افزایش می دهند شامل موارد زیر هستند:

عفونت باکتریایی:

اگرچه عفونت با هلیکوباکتر پلوری شایع ترین بیماری های انسانی است، اما تنها برخی از افراد مبتلا به این عفونت، گاستریت یا دیگر اختلالات معده و روده را ایجاد می کنند.

پزشکان معتقدند که آسیب پذیری این باکتری می تواند به ارث برده شود و یا ممکن است ناشی از انتخاب های سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی نامناسب و ضعیف باشد.
مسکن ها و تسکین دهنده های معمول درد:

ضد دردهای عادی – مانند آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، غیره) و ناپروکسن (الو، آناپروکس) – می تواند باعث گاستریت حاد و مزمن شود.استفاده از این مسکن ها به طور منظم و یا مصرف بیش از حد از این داروها ممکن است ماده اصلی را کاهش دهد، که به حفظ پوشش محافظ شکم شما کمک می کند.

ورم معده با افزایش سن:
افراد مسن تر ریسک ابتلا به گاستریت بیشتری دارند، زیرا لایه پوششی معده با پیری کاهش می یابد و به همین دلیل مسن ترها احتمال بیشتری دارند که عفونت هلیکوباکتر پلوری یا اختلالات خود ایمنی نسبت به افراد جوان تر دریافت کنند.
استرس از عوامل خطر ورم معده:
استرس شدید ناشی از عمل جراحی، جراحت، سوختگی یا عفونت های شدید می تواند موجب گاستریت حاد شود.بدن شما به سلول های معده تان حمله می کند.

این نوع گاستریت زمانی رخ می دهد که بدنتان به سلول هایی که باعث ایجاد پوشش شکم شما می شوند، حمله می کند این واکنش می تواند لایه محافظتی معده شما را از بین ببرد.

گاستریت خودایمنی در افرادی که اختلالات خودایمنی دارند، از جمله بیماری هاشیموتو و دیابت نوع 1 رایج تر است. گاستریت خودایمنی نیز می تواند با کمبود ویتامین B12 مرتبط باشد.

بیماری ها و شرایط دیگر:

گاستریت ممکن است با دیگر مشکلات پزشکی از جمله ویروس اچ آی وی / ایدز، بیماری های کذون و عفونت های انگلی مرتبط باشد.

مشکلات و عوارض ناشی از گاستریت یا ورم معده :
گاستریت که درمان نشده است، می تواند منجر به زخم معده و خونریزی معده شود.به ندرت، برخی از انواع بیماری های مزمن ممکن است ریسک ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند، به ویژه اگر از پوشش معده و تغییرات در سلول های پوششی استفاده کنید. اگر علائم و نشانه های بیماری شما با وجود درمان بهبود نیافت، به پزشک خود بگویید.

پیش گیری از ورم معده یا گاستریت:
پیش گیری از عفونت هلیکوباکتر پلوری ؛ مشخص نیست که هلیکوباکتر پلوری چگونه گسترش می یابد، اما برخی شواهد نشان می دهد که می تواند از فرد به فرد یا از طریق غذا و آب آلوده منتقل شود.شما می توانید برای محافظت از خود در برابر عفونت ها، مانند هلیکوباکتر پلوری با شستن دست ها با آب و صابون و با خوردن غذاهایی که کاملاً پخته شده اند.

تشخیص ورم معده یا گاستریت:

پزشکتان احتمالاً پس از صحبت درباره سابقه پزشکی تان و انجام یک آزمایش، ممکن است یک یا چند تست زیر را داشته باشید تا علت دقیق را مشخص کند.

التهاب معده چیست؟

آزمایش ها برای هلیکوباکتر پلوری:

پزشک شما ممکن است آزمایش هایی را برای تعیین اینکه هلیکوباکتر پلوری دارید یا خیر، تجویز کند که مدل های مختلفی دارد.برای تست تنفس، شما یک لیوان کوچک از مایعی بی رنگ و بی مزه مصرف می کنید که حاوی کربن رادیو اکتیو است.

باکتری های هلیکوباکتر پلوری مایع تست را در معده شما می شکنند. بعد شما در یک کیسه فوت می کنید که آن را مهر و موم می کنند.اگر مبتلا به هلیکوباکتر پلوری باشید، نتیجه نمونه تنفس شما حاوی کربن رادیو اکتیو خواهد بود.
اندوسکوپی ورم معده:
در طی اندوسکوپی، پزشک شما یک لوله انعطاف پذیر مجهز به یک لنز را به سمت پایین گلو و به مری، معده و روده کوچک منتقل می کند.با استفاده از اندوسکوپ، پزشک به دنبال علائم التهاب می گردد.اگر یک ناحیه مشکوک پیدا شود، پزشک می تواند نمونه های بافت کوچکی برای آزمایش آزمایشگاهی برداد.

اشعه ایکس سیستم گوارشی فوقانی:

این سری از اشعه ایکس باعث ایجاد تصاویری از مری، معده و روده کوچک برای دیدن مشکلات می شود.برای اینکه زخم بیشتر قابل مشاهده باشد، می توانید یک مایع سفید و فلزی (حاوی باریوم) را قورت بدهید.

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
178 بازدید