عوارض آمپول اچ سی جی چیست؟

کاربرد آمپول اچ سی جی و عوارض آن

عوارض آمپول اچ سی جی چیست؟

رده درمانی:داروهای هورمونی
اشکال دارویی:آمپول
هورمون اچ سی جی چیست و چه کاری انجام می دهد؟ اچ سی جی

اچ سی جی یک هورمون پروتئینی است که بلافاصله پس از لانه گزینی تخم، توسط جفت تولید می شود و برای حفظ حاملگی ضروری است. در طول هفته های اول بارداری، HCG با سیگنال ادامه ی آزادسازی پروژسترون که از کورپوس لوتئوم (توده سلولی که بعد از تخمک گذاری در تخمدان باقی می ماند) می آید، باعث تولید پروژسترون طبیعی می شود، که باعث اتفاق نیوفتادن قاعدگی می شود. تولید اچ سی جی به طور پیوسته افزایش می یابد، در طول 10 هفته اول حاملگی بدون مشکل، هر 48-72 ساعت دو برابر می شود.

متخصصان پزشکی هشدار می دهند که تزریق آمپول اچ سی جی یک اقدام درمانی است و باید تحت هدایت دقیق یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی واجد شرایط استفاده شود.

آمپول اچ سی جی و بارداری

تزریق امپول hcg برای باردار شدن نقش بزرگی در درمان ناباروری مردان و زنان دارد. گنادوتروپین یک ترکیب عمومی در جفت انسان (HCG) است .HCG یک هورمون پلی پیتیدی است که توسط ( تخم بارور شده) تولید شده است. 5000 واحد hcg در درمان ناباروری زنان و افزایش تعداد اسپرم مردان استفاده می شود. این هورمون پلی پیتیدی نقش بسیار حیاتی در رشد طبیعی تخم در تخمدان زنان دارد و عرضه تخم در تخمک گذاری را تحریک میکند.

هورمون HCGتوسط جفت انسان ترشح میشود و سطوح انرا میتوان دریک آزمایش خون درحدود11 روز پس از لقاح و حدود 12 – 14 روزدر یک آزمایش ادرار تشخیص داد.

اطالاعات مهم درباره آمپول اچ سی
آمپول اچ سی جی زیر پوست یا به داخلعضله تزریق میشود. اگر شما در خانه اچ سی جی را استفاده میکنید باید از مکان تزریق و چگونگی آن اطلاع داشته باشید. اگر مهارت ندارید بگذارید پزشک و یا پرستار این کار را برای شما انجام دهد. اگر این علائم را داشتید ممکن است خون لخته شده باشد و پزشک خود را مطلع کنید:

درد
تورم و قرمزی
بی حسی دست و پا
سرگیجه
گیجی
سردرد شدید

تعدادی زنان این علائم را با سندرم حساس شدن تخمدان اشتباه میگیرند بخصوص بعد از اولین دوره است. اگر هریک از علائم سندرم حساس شدن تخمدانها را داشتید به پزشک اطلاع دهید، این علائم شامل:

درد شدید لگن
تورم شدید دست و پاها
درد معده
تنگی نفس
افزایش وزن
اسهال
استفراغ و حالت تهوع
کمتر شدن ادرار روزانه
بلوغ زودرس با مصرف اچ سی جی
اچ سی جی باعث بلوغ زودرس در پسران میشود. اگر پسران این دارو را مصرف کنند بلوغ آنها جلو می افتد که این علائم شامل:کلفت شدن صداها، رشد مو پوبیک و افزایش آکنه و تعریق میباشد.

چند قلوزایی با مصرف اچ سی جی
استفاده از اچ سی جی شانس شما را برای یک یا چندقلوزایی افزایش میدهد. که بارداری چند قلویی برای مادر و جنین خطرناک است.اگر چه اچ سی جی به باردار شدن شما کمک میکند اما دارویی است که در دوران بارداری قابل مصرف نیست و باعث نقص عصبی در کودک میشود.زمانی که باردار هستید آمپول اچ سی جی را استفاده نکنید.

آیا مصرف آمپول اچ سی جی در بدنسازی موثر است؟

معمولا این دارو در میان بدنسازان به منظور پاکسازی و سم زدایی استفاده می شود، زیرا اغلب داروهایی که بدنسازان استفاده می کنند باعث کاهش سطح تستسترون می شود. این دارو چون آندروژن را از طریق مسیر هیپوفیز تحریک می کند به ترشح تستسترون کمک می کند به غلط فکر می کنند اگر این دارو را استفاده کنند سم زدایی کرده اند .

بالا بردن سطح تستسترون باعث کوچک شدن بیضه و نازکی صدا و علائم زنانه می شود. بین خود بدنسازان این موضوع مرسوم است که بعد از مصرف داروهای استروئیدی با یک دوره تزریق اچ سی جی می توان سم زدایی کرد که قطعا اشتباه است.

مکانیسم اثر اچ سی جی
فارماکوکینتیک – دینامیک، مکانیسم اثرهورمونی پلی پپتیدی است و عمل این هورمون اغلب همانند LH است. با تقلید پیک طبیعی LH، در زنان موجب تحریک تخمک گذاری و در مردان موجب افزایش تولید آندروژن به وسیله بیضه ها و تکامل سلول های پوشاننده مجرای سمینیفر بیضه می شود.

در خانم ها اغلب 36-22 ساعت پس از تجویز، تخمک گذاری رخ می دهد. نیمه عمر دارو دو فازی است (11 و 23 ساعت) و طی 24 ساعت 12-10% دارو به صورت تغییر نیافته، از طریق کلیه ها دفع می شود.

موارد منع مصرف اچ سی جی
موارد منع مصرف و احتیاط این دارو در موارد بلوغ زودرس، سرطان پروستات یا سایر سرطان های وابسته به اندروژن، در صورت حساسیت نسبت به این دارو و برای خانم های باردار منع مصرف دارد.
برای مبتلایان به بیماری هایی چون آسم، صرع، میگرن، بیماری های قلبی – عروقی (هیپرتانسیون) یا بیماری های کلیوی که در نتیجه احتباس آب ناشی از اثر آندروژن ها تشدید می شوند، با احتیاط تجویز شود.
به علت احتمال بروز واکنش های حساسیتی، بهتر است برای بیماران حساس پیش از آغاز درمان آزمون پوستی تجویز شود.
بی خطر بودن و کارایی مصرف این دارو در کودکان کوچک تر از 4 سال ثابت نشده است.

تداخلات مهم دارویی اچ سی جی

موردی گزارش نشده است.

عوارض جانبی اچ سی جی
شایع ترین : عوارض این دارو چندان شایع نیستند.

مهم ترین : تحریک بیش از اندازه تخمدان ها که باعث بزرگی تخمدان، تشکیل کیست تخمدان و درد ناگهانی شکم می شود.

آسیت، پلورال افیوژن، هیپوولمی، شوک و ترومبوآمبولی از دیگر عوارض ناشی از تحریک بیش از اندازه تخمدان ها می تواند باشد.در این موارد خطر پاره شدن کیست وجود دارد.

سایر عوارض : سردرد، تحریک پذیری، بی قراری، افسردگی، خستگی، ادم (به ویژه در مردان)، درد محل تزریق، اختلال خلق و خو، سرطان تخمدان به ندرت)، ژنیکوماستی.تجویز این دارو در کودکان برای کریپتوکیدیسم ممکن است موجب بلوغ زودرس شود.

مصرف در بارداری و شیردهیHCG در صورت تجویز به خانم باردار باعث آسیب جنینی خواهد شد. طی دوره بارداری منع مصرف دارد.

معلوم نیست آیا به شیر مادر وارد می شود یا خیر. طی دوره شیردهی احتیاط شود.

مسمومیت داروی اچ سی جی
مسمومیت و درمان مورد خاصی گزارش نشده است.

توجهات پزشکی اچ سی جی
1) القای ترشح آندروژن ها در نتیجه مصرف HCG می تواند باعث بزرگ شدن آلت تناسلی، بزرگی و سرخی بیضه ها، رشد مود در ناحیه عانه و رفتارهای پرخاشگرانه شود. این تغییرات تا 4 هفته پس از قطع مصرف دارو رفع می شوند.

2)این دارو ممکن است باعث احتباس آب در بدن شود. برای بیماری هایی چون اسم، صرع، میگرن و ناراحتی های قلبی – عروقی و کلیوی احتیاط شود.

3) HCG هیچ تاثیر شناخته شده ای بر متابولیسم چربی ها بر اشتها یا احساس گرسنگی یا هیچ نوع تاثیری در توزیع چربی در بدن ندارد. موردی برای تجویز این دارو برای کاهش وزن یا بهبود توزیع چربی در بدن وجود ندارد.

آموزش بیمار

1-دارو را دقیقاً طبق دستور تزریق کنید.

2) برای درمان ناباروری، از روز قبل از استفاده از HCG تا زمان تخمک گذاری هر روز نزدیکی انجام شود.

3) در صورت بروز عوارض آزاردهنده با پزشک تماس بگیرید.

شرایط نگهداری اچ سی جی
در جای خنک و دور از نور نگهداری شود.

آثار فیزیولوژیک

هورمون اچ سی جی گنادوتروپین جفتی انسان در خانم های حامله در جفت ساخته و به خون مادر ترشح می شود و نقش مهمی در ادامه حاملگی دارد و نیز باعث تحریک ترشح هورمون پروژسترون می شود. اندازه گیری سطح این هورمون در ادرار یا خون از روشهای اصلی تعیین حاملگی می باشد.

عوارض آمپول اچ سی جی چیست؟

موارد مصرف اچ سی جی
هاش سی جی در درمان و در تشخیص کریپتورکیدیسم (نهان بیضگی) قبل از بلوغ که به دلیل انسداد آناتومیک نباشد، مصرف می شود. این فراورده همچنین در درمان ناباروری ناشی از بی کفایتی عملکرد هیپوفیز در مردان و نیز نازایی در خانمها، به تنهایی یا در ترکیب با منوتروپینها یا کلومیفن استفاده می شود. علاوه بر این در تشخیص کم کاری غدد جنسی در مردان، نارسایی جسم زرد و نیز به منظور تحریک تخمک گذاری در عمل باروری خارج از بدن (IVF) کاربرد دارد.

عوارض دارو بعد از تزریق
تزریق آمپول اچ سی جی عوارض جانبی دارد و باید قبل از استفاده آنها را مورد توجه قرار داد. ممکن است که علائم زیر تجربه شوند:

واکنش آلرژیک به دارو و / یا درد و یا واکنش پوستی در محل تزریق
ناراحتی معده
سردرد و یا درد مفصلی
تب
تردید برای انجام تزریق به دلیل اندازه سوزن

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
99 بازدید