استفاده صحیح از هوای فشرده در کارخانجات

 

اصلاح الگوی مصرف در استفاده از خط تولید هوای فشرده نیز به مانند سایر الگوهای مصرف نیز حائز اهمیت است. اعمال برنامه ریزی صحیح، مطالعه فرآیند مصرف در انتهای خطوط تولید (مصرف کننده نهائی) حذف مصارف نادرست، رفع نشتی ها، استفاده از کنترل دورها (اینورتر) و مسائل دیگر که در این مقاله آمده است، راهی بسوی اصلاح الگوی مصرف می باشد . رعایت تمامی این موارد در نهایت باعث اصلاح الگوی مصرف خواهد شد و با توجه به اینکه تولید هوای فشرده بسیار پر هزینه می باشد در نهایت باعث کاهش هزینه تولید خواهد شد.

چگونه از هوای فشرده تولیدی در کارخانه بصورت صحیح استفاده کنیم

چگونه از هوای فشرده تولیدی در کارخانه بصورت صحیح استفاده کنیم

بایستی تمامی مصرف کنندگان هوای فشرده از نظر میزان مصرف دبی و نیاز فشار خط ، مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد تا اینکه میزان نیاز به هوای فشرده در یک دستگاه جهت تولید مشخص گردد . به عنوان دستگاهی که جهت تولید محصول نیاز به فشار هفت بار در خط خود دارد با دستگاهی که جهت تولید محصول نیاز به سیزده بار فشار دارد درحدود شش بار اختلاف فشار است که کمپرسور هوا بایستی برای تامین فشار هر دو دستگاه تولید کننده محصول با فشار سیزده بار کار کند که این کار با توجه به سهم میزان ظرفیت مورد نیاز قابل بررسی می بادش . نکته این است که دستگاهی که بایستی با فشار 13 بار محصول خود را تولید کند چه سهمی از میزان هوای فشرده تولید شده را به خود اختصاص داده است . این برنامه ریزی می تواند ما را در تصمیم گیری برای انتخاب صحیح کمپرسور اسکرو کمک کند.

نکته بعدی در اصلاح الگوی مصرف در خط تولید هوای فشرده حذف مصارف نادرست می باشد بعنوان مثال به جای استفاده از هوای فشرده جهت تمیزکاری،خشک کردن، پاشیدن مواد، لایه گدازی، از دمنده های کم فشار، فن های برقی، جاروها، نازل استفاده گردد.

رفع نشتی های خط تولید هوای فشرده بسیار مهم و حائز اهمیت است. چرا که نشتی یعنی هدر رفت انرژی برآنکه تاثیری در روند تولید داشته باشد . در یک خط تولید هوای فشرده شاید هزینه رفع نشتی در ابتدا بسیار بالاتر از تولید هوای فشرده باشد ولی در طی زمان این کار بسیار با صرفه بوده و از اهمیت بالائی برخوردار است.

استفاده از کنترل دورها (Inverter) نیز در بحث Saving انرژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اینورتر علاوه بر اینکه آسیب های احتمالی به بلبرینگهای الکتروموتور و واحد هواساز را خنثی می کند در بحث Saving انرژی نیز نقش اساسی دارد. اینورتر بطور مستقیم با مصرف ارتباط دارد در صورت مصرف بالا دور الکتروموتور را تا حد مجاز بالا برده و هوای فشرده مورد نیاز را تولید می کند در صورت مصرف پایین دور الکتروموتور پاین آمده و توان مصرف انرژی نیز کاهش می یابد.

غالباً برای صنعتگران بهای تمام شده اینورتر در ابتدا رقم بالائی محسوب می شود ولی در اثر گذشت زمان علاوه بر تامین هزینه ابتدائی پس از آن نیز انرژی با صرف هزینه پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

Source : https://ariacompressor.com/how-to-properly-use-the-compressed-air-produced-in-the-factory

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
177 بازدید