نحوه ی ایجاد دفتر کل در نرم افزار Tally

 

 ایجاد دفتر کل در نرم افزار Tally

 

Tally 9 ERP یک برنامه حسابداری است که به شما امکان می دهد تمام حساب ها، فروش، بدهی ها و هر چیز دیگری که مربوط به کسب و کار شما است را پیگیری و مدیریت کنید. Tally 9 ابتدا در هند مورد استفاده قرار گرفت و شما می توانید نسخه ی رایگان آن را امتحان کنید. به کمک Tally شما می توانید در کمتر از چند دقیقه به حساب ها رسیدگی کنید.

 

 

مرحله اول :

نرم افزار Tally

نرم افزار Tally

  1. Tally را نصب کنید. Tally 9 ERP را می توانید از وب سایت Tally دانلود و خریداری کنید. اگر نمی خواهید نسخه ی کامل این نرم افزار را دانلود کنید می توانید از نسخه ی 30 روزه ی رایگان آن استفاده کنید. Tally 9 تنها برای سیستم عامل ویندوز طراحی شده است. شما می توانید از حالت Tally in Educational Mode استفاده کنید و بدون خریداری برنامه کار با آن را یاد بگیرید.

 

  1. Tally طوری طراحی شده است که با صفحه کلید کنترل می شود با این حال شما می توانید روی هر گزینه ای که می خواهید کلیک کنید. برای هر گزینه در Tally یک دکمه ی میانبر در صفحه کلید وجود دارد.

 

  1. یک شرکت معین کنید. برای استفاده از این ابزار اولین کاری که باید انجام دهید تعیین نام شرکت است. از منویی که برای شما باز می شود گزینه ی “Create Company ” را انتخاب کنید. با این کار به صفحه ی Company Creation منتقل می شوید و در آنجا می توانید جزئیات شرکت را وارد کنید.

آدرس شرکت، مجوز قانونی، شماره تلفن و ایمیل را وارد کنید. گزینه ی “Auto Backup ” را فعال کنید تا مطمئن شوید از کارهای شما پشتیبان گیری می شود.

واحد پول خود را وارد کنید.

اگر از این برنامه برای مدیریت حساب های خود استفاده می کنید, گزینه ی  “Accounts info ” را از منوی Maintain انتخاب کنید.

اگر از Tally برای مدیریت موجودی استفاده می کنید، گزینه ی “Accounts with inventory” را انتخاب کنید.

شروع سال مالی خود را وارد کنید.

 

 

 

مرحله دوم :

 

  1. در دفتر کل تمام معاملات یک حساب ثبت می شود. برای هر حسابی که با آن کار می کنید باید دفتر کل ایجاد کنید. دفتر کل از دو بخش تشکیل می شود از جمله “وجوه نقد” و “حساب سود و زیان”.

شما می توانید هر تعداد دفتر کلی که لازم دارید در این نرم افزار ایجاد کنید.

پنجره ی Create Ledger

پنجره ی Create Ledger

  1. پنجره ی Create Ledger را باز کنید. از منوی Gateway گزینه ی “Accounts Info ” را انتخاب کنید. گزینه ی “Ledgers ” را انتخاب کنید. اکنون می توانید یک دفتر کل و یا چندین دفتر کل را انتخاب کنید.
انتخاب گروه

انتخاب گروه

  1. یک گروه را انتخاب کنید. بعد از ایجاد دفتر کل اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب گروه است . انتخاب گروه صحیح اهمیت ویژه ای دارد زیرا بعدا بر تعداد و فروش تاثیر می گذارد. در نهایت لیت گروه های در دسترس در سمت راست صفحه قرار می گیرد.

 

  1. هنگامی که دفتر کل ایجاد می کنید باید تراز اولیه را مشخص کنید. اگر دفتر کل برای حساب بانک خود ایجاد می کنید, مقدار فعلی داخل حساب باید در تراز اولیه باشد. اگر دفتر کل برای حساب بدهکاری ایجاد می کنید, مقدار بدهکاری باید در تراز اولیه باشد.

مطالعه بیشتر

دسته‌بندی نشده
125 بازدید